Slovensko zaostáva v obnoviteľných zdrojoch energie

7.11.2024 – Obnoviteľné zdroje energie (OZE) dominovali v roku 2023 v Európskej únii pri výrobe takzvanej zelenej elektrickej energie s podielom takmer 45 %. Podľa predbežných údajov Eurostatu prekonali jadro aj fosílne palivá. Na Slovensku tento trend zatiaľ nie je aktuálny, pretože podiel obnoviteľných zdrojov pri výrobe elektriny predstavoval vlani len 23,2 %. V našom článku sme sa pozreli na to, do akej miery sa obnoviteľné zdroje energie využívajú pri výrobe elektriny popri jadre a fosílnych palivách, akú rolu hrá výroba energie z odpadu, ako je na tom Slovensko v porovnaní s EÚ a aký je náš potenciál vo využívaní OZE.

V centre záujmu sú obnoviteľné zdroje energií

Vojna na Ukrajine zosilnila tlak na energetickú sebestačnosť EÚ. Na zníženie závislosti od dovozu ruských energií preferuje Európska komisia vyššie využitie obnoviteľných zdrojov energie. Cieľ pre rok 2030, ktorý je súčasťou balíka reformných opatrení Fit for 55, stanovuje minimálny podiel OZE na spotrebovanej energii na úrovni 42,5 %. Pre jeho dosiahnutie bude nevyhnutná transformácia energetického systému vo všetkých krajinách EÚ.

Obnoviteľné zdroje energií (OZE) je nefosílny zdroj energie, ktorého energetický potenciál sa trvalo obnovuje prírodnými procesmi alebo činnosťou ľudí. Ide napríklad o vodnú, veternú, slnečnú a geotermálnu energiu, ale aj o energiu z biomasy či bioplynu.

OZE sú teda alternatívou k fosílnym palivám, ktorá prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov, diverzifikácii dodávok energie a obmedzovaniu závislosti od trhov s fosílnymi palivami, najmä s ropou a plynom. Spolu s prírodnými zdrojmi OZE sa v štatistikách uvádza a do výpočtov zahŕňa aj nerecyklovateľný odpad. Odpad je tak považovaný za čiastočný obnoviteľný zdroj energie.

Obnoviteľné zdroje v EÚ hrajú prím

Eurostat na konci prvého polroka 2024 upozornil na údaje o využívaní obnoviteľných zdrojov energie, jadra či fosílnych palív pri výrobe elektriny v EÚ za rok 2023. Zelená elektrina historicky po prvýkrát dominovala s podielom 44,7 %, a za sebou nechala elektrinu z atómových elektrární (22,8 %) či z fosílnych palív (35,2 %).

Slovensko vo využívaní OZE za Úniou zaostáva. Podľa údajov SAPI v Slovenskej republike dominovali v roku 2023 v oblasti výroby elektriny predovšetkým jadrové zdroje s podielom 62,1 %, nasledovali obnoviteľné zdroje (23,2 %) a fosílne palivá (14,7 %).

Celý článok si prečítajte na finreporte.

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné položky sú označené *