24.10.2018 – Parlament schválil nový zákon o zelených energiách, odborná diskusia však trpí nedostatkom technických dát. Ani novej štúdii výrobcov sa nepodarilo zistiť, aký je aktuálny slovenský potenciál.
Minulý týždeň schválili slovenskí poslanci novelu zákona o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE). Pre nové väčšie zdroje znamená prechod od fixných výkupných cien k aukciám a doplatkom.
„Štát už nebude pre nové zdroje automaticky vyplácať nejaký paušálny doplatok za obnoviteľný zdroj energií,“ avizoval minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) podľa tlačovej správy svojho rezortu. Tá tiež zdôrazňuje, že prioritou novely je „nákladová efektívnosť pri minimálnom dosahu na koncové ceny energie.“
Podľa tímlídra opozičnej SaS pre energetiku Karla Galeka si Žigovo ministerstvo v novele prisvojilo príliš veľa právomocí. „Nevieme, čo sa má súťažiť, v akom objeme a za akých podmienok,“ napísal Galek v správe rozposlanej médiám. V zákone vidí poslanec „tunel“, ktorý umožní ďalší rast cien elektriny. Jeho pozmeňovacie návrhy k zákonu vládna väčšina odmietla.
Slovenskej diskusii o obnoviteľných zdrojoch však nechýba len politický konsenzus, ale aj dáta. Na otázku, aký je aktuálny slovenský potenciál, neodpovedala ani nová štúdia výrobcov. Trápi ju rovnaký problém, aký mala riešiť: stop stav a s ním spojený nedostatok dát, ktoré by mal poskytnúť štát a prevádzkovatelia sústav.
Stop stav bez bližšieho vysvetlenia
Výročná konferencia Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), ktorá sa konala v utorok 23. októbra, bola prvou od schválenia novely zákona.
Jedným z kľúčových momentov konferencie bolo predstavenie štúdie SAPI o možnostiach využitia OZE na Slovensku a ich vplyvu na jeho elektrizačnú sústavu. V spolupráci s asociáciou ju vypracoval Juraj Kubica, sekretár Svetovej energetickej rady na Slovensku.
Pridať komentár