23.01.2019 – Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov nepriniesla pre výrobcov zelenej energie dlhodobú istotu, jej víťazom sú distribučné spoločnosti. Tvrdí to Peter Hegeduš zo Zväzu malých vodných elektrární.
Najväčšia udalosť slovenskej energetiky roku 2018. Takýto prívlastok dali novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysokoúčinnej kombinovanej výroby (KVET) viacerí z opýtaných v koncoročnej ankete Energie-portal.sk.
Dlho očakávaná novela vstúpila do platnosti od 1. 1. 2019. Ako novú legislatívu a zmeny, ktoré priniesla, vnímajú výrobcovia energie z obnoviteľných zdrojov? Pýtali sme sa Petra Hegeduša zo Zväzu Malých vodných elektrární (Zväz MVE).
„Ministerstvo hospodárstva novelou reagovalo na celoeurópsky trend prechodu z podpory OZE formou priamych výkupných cien na podporu odvodenú na trhovom princípe. Táto snaha je chvályhodná a logická, keďže náklady na podporu OZE boli dlhodobo neudržateľné a príliš vysoké,“ uviedol Hegeduš pre Energie-portal.sk.
Kriticky sa však už stavia k jej výslednej podobe. Schválené zmeny podľa neho nepriniesli očakávanú dlhodobú istotu systému podpory pre majiteľov OZE projektov.
Víťazmi novely sú distribučky
„Na všetky sporné otázky a ustanovenia bolo ministerstvo hospodárstva upozorňované v procese prípravy tohto zákona niekoľkokrát z rôznych strán od profesionálnych asociácií až po malých aj veľkých výrobcov,“ pokračuje Hegeduš. „Ministerstvo žiaľ vytrvalo odmietalo všetky návrhy na zmeny a úpravy, mimo tých, ktoré navrhli distribučné spoločnosti. A preto je výsledok taký, aký je.“
„Distribučné spoločnosti možno považovať za víťazov tejto novely, pretože pomocou nej zlegalizovali svoje nelegálne konanie voči výrobcom pri účtovaní poplatku za prístup, tzv. G komponent,“ zhrnul Peter Hegeduš, ktorý je okrem pôsobenia v Zväze MVE konateľom spoločnosti Hydroenergia, s.r.o.
Celý článok si prečítajte na energie-portal.sk
Pridať komentár